Tariş İncir Birliği | 1915

Kuru İncir
23
Ara
2021

Kuru İncir

İncir, dut familyasındaki küçük ağaç türlerinin yenilebilir bir meyvesidir. Akdeniz’den Batı Asya’ya birçok bölgede yetiştirilebilen yaygın bir meyve olan İncir, aynı zamanda insanlık tarihi açısından da oldukça önemlidir. Tarihte birçok kültürel, dinsel ve folklorik temaya da konu olan bu kadim bitki, dünyada 1200’ü aşkın canlı türünün barınmasına ev sahipliği yapmaktadır. Tahminlere göre 80 milyon yıldır yeryüzünde var olduğu düşünülen İncirin, yıl içinde değişik dönemlerdeki verimliliği sayesinde toplumların beslenmesi ve kalkınmasına da büyük katkısı olmuştur. İncir, sadece tatlı ve lezzetiyle ön plana çıkan bir meyve olmaktan öte içerdiği zengin içeriğiyle besleyici, lifli, bol vitaminli bir besin kaynağıdır. Kuru incir; kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve B vitaminlerini yüksek oranda içerir. 100 gram kuru incir vücudun günlük gereksinimi olduğu tahmin edilen kalsiyumun %20'sini, demir ile magnezyumun %30'unu, fosforun %20'sini ve B vitaminlerinin %10’unu karşıladığı söylenebilir.

Tariş’te kuru incirlerimiz, doğal ortamında ve kadim üretim kültürüne sadık kalınarak yetiştirilir. Ürünlerimiz kalite kontrol proseslerinden geçirildikten ve çeşitli ön eleme işlemlerine tabi tutulduktan sonra doğal üretime uygun şekilde, titizlikle paketlenir. İncirlerimiz, en doğal, sağlıklı ve lezzetli halleriyle tüketicilerle buluşur.

Kuru İncirin Sağlığımız İçin Önemi

İncir, yaş meyve olarak tüketildiği gibi güneş altında doğal olarak kurutulup ”kuru incir” şeklinde de tüketilebilmektedir. Kuru incir, zengin besleyici içeriği sayesinde insan sağlığı ve beslenmesi açısından dengeleyici ve zengin bir besin kaynağı olarak önemli bir rol oynar. Kuru incir özellikle sindirim sistemi açısından oldukça değerli ve yararlı bir besindir. İçeriğindeki liflerle bağırsak sağlığı ve sindirim sistemi düzenini sağlar. Zengin potasyum içeriği de kuru inciri; tansiyon, diyabet ve kalp damar hastalıkları gibi ciddi sorunları önlemede önemli bir besin kaynağı haline getirmektedir. Kuru incirin cilt sağlığı açısından da pek çok faydası olduğu söylenebilir.

Kuru İncirin Tüketim Miktarı

Kuru incir mucizevi yapısı nedeniyle çok yüksek ve yararlı besin içeriklerine sahip olmakla birlikte uygun miktarlarda tüketildiğinde kilo aldırmama özelliğine de sahiptir. Bu özelliği nedeniyle diyette olan ya da spor yapan kişilerin de lifli, potasyumlu ve zengin içerikli bir besinle hem vücutları için yeterli enerjiyi sağlamalarını hem de fit ve sağlıklı kalabilmelerini sağlar. Günün değişik saatlerine yayılarak 150 grama kadar maksimum 3 adet olmak üzere  tüketilmesi önerilen kuru incir, aynı zamanda kötü kolestrol değerlerini düşürmekte ve sağlık açısından bu yönüyle de faydalı olmaktadır. Yine de glisemik indeksi yüksek ve bol enerji veren bir gıda olduğundan, kuru incirin belirli miktarların üzerinde tüketilmemesi gerektiğini de belirtmekte fayda var.

Kuru İncirli Tarifler

Kuru incir aynı zamanda Osmanlı ve Türk mutfağının merkezinde yer alan bir meyvedir. Kuru incirle yapılan yemek denince akla ilk önce tatlılar ve atıştırmalıklar gelse de; kuru incir mutancana, incir dolması, incirli cevizli kek, aşure, pestil, ballı tavuk gibi birçok yemek türünün ve kültürümüze ait lezzetin içerisinde yer alabilmektedir. Birbirinden lezzetli ve size özel kuru incir tariflerine kurumsal web sitemizden de ulaşabilirsiniz.

Kuru İncirin Ekonomik Önemi

Ülkemiz incir ihracatında lider ülkelerden biridir. Ege Bölgesi’nin de dünya kuru incir üretimine katkısı büyüktür. Yıllara ve rekoltelere göre değişiklik göstermekle birlikte, 100 bin ton olan dünya kuru incir üretiminin yarısından fazlasını ülkemiz tek başına karşılamaktadır. Kuru incir bu özelliğiyle yerel üreticinin, köylünün ve ihracatçının kalkınmasına büyük katkı sunan, ekonomimiz için çok önemli bir değerdir. Ayrıca özellikle hasat zamanlarında incir üretimi için ek iş gücü gerekmektedir. Bu yönüyle incir üretimi Türkiye ekonomisi ve tarım sektörü için büyük bir istihdam kaynağıdır.

kuru İncir Demek, Tariş Demek

Köklü geçmişi ve üreticiyi korumaya dönük yaklaşımlarıyla bilinen, Türkiye’nin en büyük kooperatiflerinden biri olan Tariş, üreticilerin yaşamakta olduğu problemleri azaltmak için çalışmaya ve Ege’deki kuru incir üreticileri için güvenli bir çatı kuruluş olmaya devam ediyor. 1915’li yıllardan bugünlere aktardığı üretim misyonuyla aynı zamanda omuzlarında büyük bir sorumluluğu da taşımakta olan kooperatifimiz, kuru incirin ülkemizle ve bölgemizle özdeşleşmiş bir tarımsal ürün olarak pazarlanmasına ve global çapta bir marka olmasına yüzyılı aşkın süredir katkı sunuyor.

Sağlıklı ve besleyici olmasının yanında lezzetiyle de damaklara kazınan kuru incir, sofralarınızın vazgeçilmezi olmaya aday… Tariş İncir’in tecrübesiyle ortaklarından alındıktan sonra paketleme sürecine kadar titizlikle ve özveriyle üretilen kuru incirlerin doğallığı ve lezzetini siz de deneyin.